Fit Blog

Belki Sizinde Gıda İntoleransınız Vardır?

gida-intoleransi

Günümüzde çok sık görülen besin intoleransı ve duyarlılıkları özel besinlere duyulan gereksinimi arttırmıştır.Bu rahatsızlıklardan en çok toplum tarafından bilinenleri, çölyak, laktoz intoleransı, süt alerjilerdir.

 

 

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığında buğday,arpa,çavdar gibi tahılların içinde bulunan glütene karşı barsaklar intolerans geliştirmiştir.

 

Glutensiz Diyette;buğday,arpa,çavdar,yulaf içermeyen besinler çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.Bu tabiki çölyak hastası olan bireylerin hiç ekmek yemeyeceği anlamına gelmiyor.Gluten içermeyen unlar ile yapılmış özel ekmek ve özel ürünleri tüketmeleri gerekiyor.Gelişmiş ülkeler de bu ürünlere ulaşmak türkiyeye oran ile daha kolay, ayrı olarak yapılmış Gluten Free reyonları hatta glüten free marketleri var.Türkiye de bu ürünlere daha pahalı ve daha zor ulaşılıyor.Restorantlarda ise glütensiz menüler bulmak neredeyse imkansız.Eat&Fit mutfağımızda glütensiz mutfağımız tamamen özel olarak yapılmış olup besin kontaminasyon riski sıfırdır.Sizde glütensiz paketlerimize iletişim hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Laktoz İntoleransı

Yıllardır inek sütü midede şişkinlik ve yaptığı gaz şikayetleri ile bilinir.Aslında bu reaksiyonlar süt proteinlerine karşı vücudun intolerans geliştirmesi ve süt şekeri olan laktozun sindirilememesinden kaynaklanır.Şikayetler süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinden yaklaşık yarım saat ile 2 arasında ortaya çıkar.Semptomlar ın şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir.Bilinçli olan tüketiciler gıdaların etiketlerini okumaya dikkat etmelidirler.

 

Kişiye Özel Beslenme

 

Bir birey hem şeker hastası aynı zamanda çölyak hastası olabilir.Bireyler kendi vücudunu tanımaya özen göstermelidir.Vücudunun gösterdiği semptomlarıda göz önünde bulundurarak hekime ardından diyetisyene başvurarak kendine özel planlanan beslenme planları ile mevcut sağlık durumunu korumalı ve geliştirmelidir.Etiket okuma alışkanlığı kazanılmalıdır.Çölyak hastası olan ve çeşitli besinlere ntolerans geliştiren birçok insan var.Önemli olan doğru tanının konulup ardından doğru beslenme tedavisinin uygulanmasıdır. 

Organic Food

Eat & Fit beslenme paketleri kişiye özel olarak hazırlanır.

Eat&Fit sıkıcı ve lezzetsiz diyet yemeklerinden uzak, renkli ve keyifli menülerle hem göze hem damağa hitap eder. Diyette hiç bir besinin yasak olmadığına inanan ekibimiz, her gün yeni lezzetlerle en sağlıklı ve fit mutfak kültürünü sizlere ulaştırıyor.

Telefon

Kalite Standartlarımız

Gıda Tarım Bakanlığı
TSE
FDA
ISO
HACCP
WHO

İletişim

  E-Posta: bilgi@eatandfit.com.tr

  Tel: 0312 219 77 60

  Adres: Mustafa Kemal Mah. 2143. Sok. No:15/6 Yenimahalle/Ankara

Bizi Takip Edin

. .

 

Fit Blog