Fit Blog

Detoks Gerçekten de Vücuttan Toksinleri Uzaklaştırır mı?

300

Ağır metalleri ve toksinleri detoks ile atmak mümkün müdür?

 DETOKS İÇİN SÖYLENENLER

Detoksun internetteki tanımı şu şekildedir: ''Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır. Detoks diyetinde vücuttaki toksinler atılır. Bunu gerçekleştirmek için de detox diyeti boyunca kırmızı et, balık, süt, süt ürünleri, ekmek ve tahıl ürünleri gibi gıdalar kesinlikle tüketilmez.''. Peki bu tanım ne kadar bilimsel ve doğru?

 

BU TİP TANIMLARIN BİLİMSEL DEĞERİ VAR MIDIR?

Malesef bu güne kadar detoksun vücuttaki toksinleri ve ağır metalleri attığı ile ilgili tek bir bilimsel araştırma sonucu veya makale bulunmamakta.Hatta diüretik(idrar sökücü-su sökücü) bir çok detoks tarifi vücut su oranını azaltarak böbreklere ve deriye hasar verdiği ortaya çıkmıştır.

 

PEKİ DETOKSUN İÇİNDE NE VAR?

Örnek olarak internetteki herhangi bir detoks tarifini seçebiliriz. Biz sizin için, ''1 Ayda 6 Kilo Verme Garantili Detoks Suyu'' isimli tarifi seçtik.Tarif içeriğinde; 1,5 litre su, 1 elma kabuğu, 1 tutam maydanoz, 1-2 adet limon kabuğu, 1 tutam yasemin, 1 paket yeşil çay, 1 kabuk tarçın, 1 dilim zencefil'' bulunmaktadır.Bu tarif yağ yaktığını ve toksinleri vücuttan attığını ileri sürmektedir.İçerikleri inceleyelim:

● Elma ve Limon Kabuğu:Karbonhidrat ve fiber kaynağıdır, vitamin mineral açısından besleyiciliği çok zayıftır.Herhangi bir yağ yakma ya da vücuttaki toksinleri uzaklaştırma fonksyonu yoktur.Maydanoz, yasemin, yeşil çay: Diretiktirler ve antioksidan içerikleri vardır.Fakat antioksidanların vücuttaki toksin ve ağır metalleri atma özelliği ve yağ yakma özellikleri yoktur. Ayrıca yüksek miktarlarda alımları diüretiklik özellikleri sebebiyle vücutta su kaybına neden olur. Tarçın ve zencefil: Temel özellikleri aroma vermek ve kan şekerini dengelemektir.Yine iddia edildiği gibi bir özellik söz konusu değildir.

 

PEKİ BU DETOKS MODASI NEREDEN GELDİ?

Detoks 2010-2012 yıllarında ABD'de markalaşarak ünlendi ve insanlara su kaybettirdiği için sanki hızlı bir şekilde kilo verdiriyormuş gibi pazarlandı. Beslenme alanında uzman olmayan bir çok kişi bunu ticari amaçlı kullandı.

 

SNAKE OİL HİKAYESİ 

Unutmamak gerekir ki sağlık konusu şakaya gelmez.Kötü amaçlı veya bilgisiz insanlar size yılan yağını bile(snake oil hikayesi) mucizevi bir ilaçmış gibi satmak isteyebilir.Bu sebeple sırf biraz incelmek veya forma girmek için diyetisyen-beslenme uzmanı olmadan kendinizi riske atmayın.

Organic Food

Eat & Fit beslenme paketleri kişiye özel olarak hazırlanır.

Eat&Fit sıkıcı ve lezzetsiz diyet yemeklerinden uzak, renkli ve keyifli menülerle hem göze hem damağa hitap eder. Diyette hiç bir besinin yasak olmadığına inanan ekibimiz, her gün yeni lezzetlerle en sağlıklı ve fit mutfak kültürünü sizlere ulaştırıyor.

Telefon

Kalite Standartlarımız

Gıda Tarım Bakanlığı
TSE
FDA
ISO
HACCP
WHO

İletişim

  E-Posta: bilgi@eatandfit.com.tr

  Tel: 0312 219 77 60

  Adres: Mustafa Kemal Mah. 2143. Sok. No:15/6 Yenimahalle/Ankara

Bizi Takip Edin

. .

 

Fit Blog